Kangrenist.com

Death Note Anime Önerisi

Yazar: Kangrenist Tarih: 16/01/2017 Kategori: Anime Önerileri / ÖNERİLER
Death Note Anime Önerisi
Paylaş:

Death note
Efsane serilerden bir tanesidir. Yapım yılı 2006 olan seri konu olarak ilgi çekici bir yapıya sahiptir. Animedeki karakter kadrosu oldukça geniştir. Her karakterin kendine has bir özelliği ve havası vardır. Seri 37 bölümden oluşmaktadır. Final vermiş animelerden bir tanesidir. İzlemeye başladığınız da sıkılmadan bitireceğiniz bir içeriğe sahiptir.


Death Note Animesinin Konusu


deathnote

Sınav sistemleri, idari bilimler ve kurulu düzenler. Tabu haline gelmiş geleneklerin sonucunda katı kural haline gelmiş durumlar. Eğer böyle bir kafa yapısına sahip olsaydınız hayat sizin için nasıl görünürdür? Elinizde bir imkan verilseydi, tüm bu düzeni değiştirmek için bir adım atar mıydınız?Ya da otoritenin canavarlaştırdığı her insan gibi bir canavar olma yolunda mı ilerlemeye mi başlardınız?
Güç kazanan insan, etik kuralları yıkarak kana susamış bir vampir gibi güce aşık olur.İşte Death Note’nin konusunu inleyecek olursak tam da bunun üzerine kurgulanmış bir seridir. Ya da benim algılama biçimim bu şekilde hareket etti diyelim.
Evet serimizin ana kahramanı Yagami Ligth sıradan bir öğrencidir. Okul birincisidir ve gayette başarılı biridir. Fakat yaşadığı hayattan alabildiği bir keyif yoktur. Çürümüş ve yozlaşmış bu dünyada bir çok suç ve sıkıntı artarken yaşama olan bağlılığı her geçen gün daha da zayıf hale gelmiştir. Bu düşüncelerin ortasında boğulurken bir gün ders sırasında ilginç bir olayla karşılaşır. Gökyüzünden bir defterin okul bahçesine düştüğünü görür. Bunun üzerine defteri bulur.

notedeath

İşte meşhur defterimiz. Üzerinde bir not yer alır. ” İsmi deftere yazılan insan ölecektir.” Bu uyarıdan sonra defteri yanına alır ve eve gider. O sırada bir haber görür ve haberde ismi geçen adamı deftere yazar. 40 saniye sonrasında adamın öldüğünü gördüğünde defterin gerçek olduğuna inanır. Zeki ve başarılı olan bu öğrenci kendi ideal dünyasını kurmak için defteri kendine gönderilen bir araç olarak görür. Bu doğrultuda adil bir dünya için fırsat bulan Ligth gerçekten hedefine ulaşıp daha adaletli bir dünya oluşturacak mıdır? İşte bu bakımdan oldukça seri önemli bir yere sahiptir.

Gücün bir insanı nasıl basamaklara taşıdığını psikolojik olarak nasıl bir hale getirdiğini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda akıl sınırlarını zorlayan iyi düşünülmüş bir kurgudur. Tabi Ligth karşına da zeki biri çıkacaktır ve ikisinin çekişmesi oldukça güzel ve eğlencelidir.


Death Note Animesindeki Karakterler ve Özellikleri


Yagami Light
Yagami Light

Hırslı ve dünyayı değiştirmek isteyen genç öğrencimizden başlayalım. Adam başarmaya ve zirvede olmaya o kadar alışmış ki en nefret ettiği şeylerden biri kaybetmek. L’ye zaten uyuz olacaktır ve kendi için takma isim olarak Kira adını kullanacaktır. Egoist ve bencilin tekidir. Kafa yapısında insanları kullanmaktan başka bir şey yoktur. İyi bir amaç için yola çıkan kişi gücün esiri olarak git gide çirkef bir hale bürünecektir. Kira’nın da gerçi kendine göre haklı olduğu taraflar var ve kendi adalet yolunda yaptıkları… Tüm mesele bu yani hayata baktığınız pencere olacağınız karakteri belirliyor. Bu yüzden o pencereyi olabildiğince dar tutmamak lazım. 🙆

L Lawliet

L Lawliet

Zeki adamdır çok cins hareketleri var fakat yine de bana sevimli geliyor. Resimden de belli olduğu üzere tam bir tatlı hastası. Hamlelerini çok iyi oynuyor ve Kira’yı çileden çıkarıyor. Herkesin anlayabileceği bir tipleme değil. Birden fazla takma isim kullanıyor ve kendi dışında kimse ile ismini paylaşmıyor. L’ci olabilirim. Serinin başından beri bir sempatim var. 😁

Amane Misa

Amane Misa

Gothic deniyordu sanırım bu hanım kızımızın tarzına. Biraz saf bir kız ve kullanılmaya müsait bir tarafı var. Çabuk inanıyor ve bağlanıyor. Ayrıca kendisininde bir ölüm defteri var. Aynı zamanda gözleriyle insanların isimlerini de görebildiği için avantajı daha da fazla. Kira’yı seviyor kendisi de ikinci bir Kira zaten. Sevme ve sevmeme potansiyeliniz eşit. 😏

Shinigami Ryuuku

Shinigami Ryuuku

Çok tatlı ya seviyorum. Kendisi ölüm meleği. Aynı zamanda canı çok sıkıldığı için Death Note defterini atıyor. Böylece kendine eğlenceli bir şeyler bulmaya çalışıyor. Sonracığıma defteri alan Light olduğu içinde eğleniyor tabi. Elma en sevdiği şey. Elma için adınızı düşünmeden defterinize yazabilir. Rüşvet olarak bile kullanma imkanınız var. Olaylara pek müdahale etmiyor ve izlemeyi tercih ediyor.
Sakin bir yapısı var ve eğlenceli taktiklere destek veriyor. Boş boş baktığı zamanlar biraz korkunç oluyor.

Shinigami Remu

Shinigami Remu

İkinci bir ölüm meleğimiz burada. Kendisi Misa’ya aşık anladığım kadarı ile. Bu konuda Light ile anlaşma yaptığı bir zaman dilimi de oluyor. Sevilesi bir karakter. 😂

Mihael Keehl (Mello)

Mihael Keehl (Mello)

Bu çocuğu nedense bir türlü sevemedim. Kendisi L’nin öğrencisi… İşte Kira’yı yakalamak çok zor bir şeyler yapmaya çalışıyor. Hatta yardımı da oluyor baya.

Nate River (Near)

Nate River (Near)

Evet L, çakması Near’a gelelim. Oda L’nin öğrencisi. Hatta oturuş yönünden ve farklı hareketlerinden ele alacak olursak L benzer yönleri var. Neredeyse her şeyi bir oyun gibi görüyor. Hatta oyuncaklarla falan oynuyor. İtici gibi ama biraz sevimlide sanki. Kararsız kaldığım biri. 😶


Death Note’yi İzlemek İçin Sebepler:


Güç ve otoritenin bir insanı nasıl canavara dönüştürdüğünün somut örneğini görmek için.

Light

Şaklaban Ryuk’un ifadeleri ve tepkileri için.

ryuk

Kira ve L arasındaki çekişmeli mücadelenin keyfi için.

lightl

Burada yazı son buluyor. Anime izlemeye yeni başlayanlar için oldukça iyi bir seçenek.😰

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kangrenist
İmer
Ne yazarsam yazayım görmek istediğiniz kişiyimdir."Acını Seçmekte Özgürsün" rahatlığı ile yaşıyorum. Bence de acımı seçmekte özgürüm..