Kangrenist.com

Robin Sharma Ferrarisini Satan Bilge

Yazar: Kangrenist Tarih: 27/07/2020 Kategori: EDEBİYAT / Genel / Kitap Tavsiyeleri
Robin Sharma Ferrarisini Satan Bilge
Paylaş:

Ferrarisini Satan Bilge Kitabını okuyalı uzun zaman oldu. Bu yüzden çok net hatırlamadığım kısımlar olabilir. Kitaptan benim çıkardığım ana fikir :
Sahip olduğun her şey kazanılmış deneyimlerdir. Bu yüzden bir şeylere atılmadan önce bizi kovalayan korkularımız vardır. Başarı ise bu deneyimleri derse çevirmekle mümkündür.

Kitabı kişisel değerlendirme kitabı olarak ele alabilirsiniz. Günümüzde kişisel gelişime yönelik kitaplarının değeri artmaktadır.Ayrıca kitap çok satanlar listesinde yer alarak başarı elde etmiştir. Kişisel gelişim kitabı olarak değerlendirilse de aslında roman türündedir. İşlediği konu ve hayatında değişiklik yapmak isteyen karakterin hikayesi etkili biçimde işlenmiştir. İnsanların kendilerine yolculuk yapmak istediği zamanlar olur. Bu yüzden kendinizi anlamak veya başka bir hayata bakarak anlam bulmak için tercih edeceğiniz bir kitap olabilir.


Ferrarisini Satan Bilge Kitap Konusu

Robin Sharma dair ek bilgi vereyim. Kendisi liderlik konusunda kitaplar yazmaktadır. Bu konuda başarı elde etmiştir. Ferrarisini Satan Bilge kitabında bu duruma değinmiştir. Julian kitabın ana kahramanıdır. Mesleği avukatlık olan bu beyefendi istediği her şeye ulaşmıştır. Çok çalışarak başarı için mücadele etmiştir. Ekonomik olarak istediği noktaya da ulaşmıştır. Bir süre sonra yaşadığı yaşamda sorunlarla tıkılı kalmıştır. Elde etmek istediği bir durum yoktur. Bu boşlukla beraber psikolojik ve stresli sıkıntılar yaşamıştır. Çok sevdiği kırmızı Ferarisini ve sahip olduğu mal mülkü elinden çıkararak Hindistan’a gitmiştir. Kitabın konusu zengin bir adamın aniden tüm mal mülkünden vazgeçerek çıktığı yolcuğu konu edinmesidir.


Ferrarisini Satan Bilge Kitap Özeti

Julian Mantle, ülkenin en ünlü avukatlarındandır. 50 yaşındadır ve mesleğinde çok başarılıdır. Sahip olması gerektiği her şeye ulaşmıştır. Şöhret, para, kariyer, ada ve çok sevdiği kırmızı Ferrari. Yoğun çalışma temposuna sahiptir Bu yüzdende sağlığını çok fazla önemsemez. Bunun sonucunda duruşma sırasında kalp krizi geçirir. Bu hastalıkla beraber tedavi görür. Tedavisinin tamamlanmasından sonra sahip olduğu her şeyden vazgeçerek Hindistan’a seyahate gider.

Aradan 3 yıl geçtikten sonra kendisini örnek alan arkadaşı John’un ofisini ziyaret eder. Arkadaşı şaşkınlık geçirir. Zihnen ve bedenen geçirilmiş değişiklere tanık olur. Tanıdığı Julian sanki otuz yaşına dönmüş gibidir. Onun enerji dolu havası ve değişimine çok şaşırmıştır. Arkadaşına geçirdiği yoluculuğu, hikayesini anlatır.

Julian, Hindistan seyahatinde Himalayalar’a yolculuk yapar. Burada Sivana Bilgelerine ulaşmaya çalışır. Yolculuk sonunda elinde çiçek olan bir beyle karşılaşır. Bu bilgelerle olan ilk karşılaşmasıdır. Beyefendi tanıştığı ilk bilgedir ve onu köyüne götürür. Bu köyde onlarla beraber 3 yıl geçirir.

Bilge Julian’a bir hikayeden bahseder. Aydınlanmış bir yaşama ulaşmanın yedi erdemi olduğunu söyler.

Ferrarisini Satan Bilge Aydınlanmak İçin Yedi Erdem

Muhteşem verimli ve yeşil bir bahçede oturuyorsun. Bahçenin ortasında altı kat yüksekliğinde bir deniz feneri var. Biraz sonra fenerin giriş kapısı açılır ve içeriye bir Japon sumo güreşçisi girer. Belinde pembe bir kordon vardır. Sumo güreşçisi yerde duran altın bir kronometrenin üzerine basarak kayar ve düşer. Kendinden geçtikten sonra orada açan sarı güllerin kokusuyla kendine gelir. Enerjisini toplayarak ayağa kalkar. Bahçenin en uzak köşesinde milyonlarca parlak elmas kaplı bir patika bulunmaktadır. Patikadan yürümeye başlar ve bu yol onu tükenmeyen sevinç ve sonsuz mutluluk yoluna götürür.

Hikayede geçen unsurlar aydınlanmış bir yaşamın yedi erdemini temsil etmektedir. Bahçe, insanın zihnini temsil eder. Bu yüzden ne kadar bakımlıysa zihnimiz o kadar güzelleşir. Zihnimizde zararlı oluşum ve düşüncelere yer vermeyerek onu korumamız gerekir.

Yaşamak bir anlam içermelidir. Hikayede geçer deniz feneri ise bu amaca hizmet eder. Hayatımızda hedefler belirlemeliyiz. Bu amaçlar doğrultusunda kişisel hayatımızı ve mesleki hedeflerimizi konumlandırmalıyız.

Yaşamda seçtiğimiz hedeflere ise kararlılık ve disiplinle ulaşırız. Sumo güreşçisi hikayede bu durum için vardır.

Hikayede geçen pembe kordon disiplinli yaşamak için seçilen semboldür. Birbirine kenetlenmiş küçük tel parçalarından oluşur. Tek başına bir anlamı olmayan bu teller beraber güçlenirler. Yaşantımızın daha kaliteli olması iç disiplinimizi geliştirmemiz gerekir.

Kronometre zamanı temsil eder. Geri dönüşümü olmayan kavramdır zaman. Bu yüzden kontrolü insan için çok önemlidir. Bu yüzden dengeli planlara yaparak hayatı yaşamamız gerekir.

Sarı Güller: Güller etrafına güzel koku yayarlar. Bu yüzden insanlar gül gibi olmalıdır. Kokusunu etrafa bir beklenti olmadan yaymalıdır. Başka yaşamı yüceltince kendi yaşamımızda yücelir.

Elmas Kaplı Patika: Yaşadığımız an bulunduğumuz zaman dilimidir. Bu yüzden kaygılarla onu öldürmek yerine anın keyfini çıkarmalıyız.

Ferrarisini Satan Bilge Kitap Cümleleri

Ferrarisini Satan Bilge Sharma
Ferrarisini Satan Bilge Sharma
Ferarisini Satan Bilge
Ferarisini Satan Bilge

Cemil Meriç Bir Dünyanın Eşiğinde Kitap Öneri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?