Tolstoy Hacı Murat Kitap Önerisi

Yazar: İmer Tarih: Ocak 3, 2017 Kategori: EDEBİYAT / Kitap Tavsiyeleri
Tolstoy Hacı Murat Kitap Önerisi
Paylaş:

Tolstoy Hacı Murat Kitap Önerisi

İsminden dolayı merak edip aldığım kitaptır. Hacı Murat ismi ve Tolstoy bir arada gördüğümde ne alaka demiştim. Halbuki Ruslar ve Türkler arasında ilişki olan iki devlet. Kanlı ya da soğuk politikanın yürüdüğü bu ırk arasında hep bir etkileşim oldu. Günümüze de bakarsak bu etkileşimler bir şekilde sürmektedir. Kitaptaki ana konu ise Kafkaslar ile alakalıdır. Kitabımızda birbirine karşı olan iki adam vardır. Şeyh Şamil ve Hacı Murat..

Kitabın başlangıcı sizi ilk Hacı Murat’la karşılıyor. Genel olarak bakarsak zaten konu bakımı ve olayların etrafında dönmesi ile beraber kitabın ana kahramanı Hacı Murat’tır. Şeyh Şamil’e bir meseleden dolayı düşman olan Hacı Murat her yer de hain olarak aranmaktadır. Bu adama yardım eden veya savunan herkese ceza kesiliyor. Tabi taraftarı olan kişiler için bu tehditler pekte önemli değil.

Hacı Murat, Şeyh Şamil’e üstünlük sağlamak istiyor. Bunun sonucunda bazı politik kararlar alıyor. Bu kararlar onun için doğru muydu yoksa yanlış mıydı tartışılır. Çünkü kitabın sonunda beklenmedik bir olayla karşı karşıya kaldığınızı hissediyorsunuz.

Şamil’e karşı Ruslara sığınmaya karar veren Hacı bir grup arkadaşıyla bir Prensin evinde bir süreliğine konuk oluyor. Ailesini ardında bırakarak Ruslara sığınan Hacı Murat için işler hiçte kolay olmuyor. Fakat düşmanı olan Ruslar tarafından da sevilecek bir adam konumuna geliyor. Çünkü davranışlarına hayran oluyorlar. Her ne olursa olsun Ruslara sığınması bence hoş değildi.

Çünkü misafirlik adı altında esarete mahkum oluyordu. Bu durumdan yol arkadaşları pek memnun değildi tabi.

Kitapta farklı karakterlerin hayatlarını kısa bir şekilde açıklıyor yazar. Bu bakımdan çok fazla detaylı değil. Fakat kitap akıcı ve ne olduğunu anlamadan başka bir olaya başlamış oluyorsunuz. En sonunda Şamil Hacı’ya karşı bir adım atmaya karar veriyor. Hacı’nın ailesi Şamil’in elin olduğu için Şamil bir adım öndedir. Hacı’nın oğlunu kör bir kuyuya atan ve ona işkence eden Şamil, oğlana bir mektup yazdırarak baş düşmanına yollar.

Mektubu alan Hacı şaşırmıştır. Çünkü bir kere Ruslara sığındı bu yüzden artık onlara sırtını dönemez. Aynı zamanda Şamil’e meydan okuduğu için onunla birlik olması da söz konusu değildir. Bu durum oldukça sıkıcı bir hal almıştır. Ne yaparsa yapsın artık zararda olduğunu anlayan Hacı için kesin bir yol yoktur. Bu yüzden abdestini alır ve yol arkadaşlarını da yanına alarak yola çıkar.

Bu yolun sonunda işte kitabın çözümlendiği yer veriyor. Ben şaşırdım açıkçası çünkü beklemediğim bir son ile karşılaştım. Kitap klasik bir sonla bitecekmiş gibi görünürken birden ne olduğunu anlamadığınız bir sonla baş başa bırakıyor sizi. Kitabın sonunda Hacı’nın ailesi ne oldu başlarına ne geldi bunların hepsi bir soru işareti olarak bırakılıyor.

Genel itibari güzel ve akıcı bir kitap. Okuyarak zaman kaybetmiş olmazsınız.

 

İmer
Ne yazarsam yazayım görmek istediğiniz kişiyimdir."Acını Seçmekte Özgürsün" rahatlığı ile yaşıyorum. Bence de acımı seçmekte özgürüm..