Kangrenist.com

Küçük Arı / Chris Cleave Kitap Önerisi

Yazar: Kangrenist Tarih: 14/01/2017 Kategori: EDEBİYAT / Kitap Tavsiyeleri
Küçük Arı / Chris Cleave Kitap Önerisi
Paylaş:

KÜÇÜK ARI KİTAP ÖNERİSİ

Küçük Arı ile tanışalı neredeyse iki yıl oldu. Kütüphaneden temin alarak okuduğum kitaplardan biridir. Gerçi aldığım kitapların çoğunu bu şekilde temin ediyorum. Beni ilk cezbeden yönü kapağıydı. Daha sonrasında ise arka fonda yer alan yazıdan etkilenmiştim. Okuduğunuz da bir solukta bitirebileceğiniz kitaplardan. Konu itibari ile bir mültecinin hayatını konu edinen kitabın içeriğinde çok güzel örnekler var.

KÜÇÜK ARI KİTAP KONUSU

Sizi ilk bir mülteci kampının betimlemesi
ile karşılıyor kitap… Bir gemi ile yolu İngiltere’ye düşen ve mülteci kampına alınan Nijeryalı küçük kızın başından geçen talihsiz bir çok olay oluyor.

Kitabın başlarında bu mülteci kampında geçirdiği günleri anlatan kız daha sonrasında 4 kızla beraber şans eseri bir personelin yardımı ile kamptan çıkma şansını elde ediyor. Kahramanımızın ise İngiltere’de tanıdığı sadece iki kişi vardır. Kitabımız da yer alan bu iki kahraman Küçük Arı için oldukça önemli ve değerli insanlardır.

Kitabın içeriği ile ilgili bir bilgi verirsem sanırım heyecanı kaçar.  Okunmaya değer bir hikaye. Uçurtma Avcısı’na benzetebilirsiniz. Tek benzeyen yönü ise iki çocuğunda istemediği şekilde ülkesini terk etmesini konu alır. Uçurtma Avcısı dramatik bir hikayeydi fakat Küçük Arı’nın hikayesi de bir o kadar zor ve sıkıntılıdır. Aynı zamanda kitap içinde bir çok ironiyi barındırıyor.

Günümüz çağına, paraya, modern yaşama dair oldukça güzel ironiler var. Tek oturuşta bitirebildiğim nadir kitaplardandır. Özel bir içeriği vardır, en önemlisi bu dünya şuan bir sürü Küçük Arı ile doludur.
İnsanlık her geçen gün ileriye giderken, belli duygular da ise daha da geriye gitmektedir.


“Sadece bir hayat yaşarsın,tatlım. Hayatının bir kısmını beğenmemenin bir anlamı yoktur, çünkü o senin parçan olmaya devam eder.”


Sadece bir kez öleceğiz ve tek bir hakka sahibiz. Eleştirmek ya da sahip olduğumuz parçayı
beğenmemek hiçbir işe yaramayacak. O yüzden tüm kalbimizle sahip olduğumuz bu parçayı kabullenelim ve ayakta kalmaya devam edelim.Genel bir düşünceye geleceksek olursak, okunduğunda sizden zaman götüren bir kitap olmayacaktır. Bir şansı hakkediyor ve kesinlikle vakit kaybı değil. Özellikle okumakla ile arası olmayan insanların bile ilgisi çekebilecek bir kitap niteliğindedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kangrenist
İmer
Ne yazarsam yazayım görmek istediğiniz kişiyimdir."Acını Seçmekte Özgürsün" rahatlığı ile yaşıyorum. Bence de acımı seçmekte özgürüm..