Kangrenist.com

Gece İle Şafak Fatma Erdek

Yazar: Kangrenist Tarih: 26/02/2017 Kategori: EDEBİYAT / Kitap Tavsiyeleri
Gece İle Şafak Fatma Erdek
Paylaş:

Gece İle Şafak Fatma Erdek Kitap Tavsiyesi

Fatma Erdek Gece İle Şafak kitabıyla ilgili yorumum.

Yapay bir gülü sahtesinden farklı kılan nedir? Bir yaşamı öbüründen ayırt eden ya da farklı kılan durumlar nasıl oluşur? İnsan hayatınca kaç kere incinir?

Herkesi birbirinden farklı kılan bir yönü vardır. Hayat insanlara hiçbir zaman adil davranmaz. Kimisine güler, kimisine somurtur. Bazen sadece delicesine çaba bekler. Çünkü bir şeylere ulaşmak için harcadığın zaman değerli olur. Bazıları içinse durum kestirmeden gitmekle başlar. Çabuk yaşar, çabuk tüketir. Bu yüzden yapay duygular ve gerçek duygular sürekli değişkenlik gösterir. Peki ya intikam nedir?

Bir insanın hayatını mahveden birini katletmesi etik değerlere taşındığında durum ne olur? Adalet duygusu ve adaleti belirleyen maddeler neyin etrafında şekillenerek yasaları oluşturdu. Yasalar mazlumu mu korur yoksa daha çok parası olanı mı?

Ne kadar çok soru soruyorum. Bugün pekte havamda değilim ama yinede kitap hakkında bir şeyler yazmak zorundayım. Hissettiğim her şeyi aktarıp daha sonrasında okuyup ( kısmetse tabi) değişen bir şeylerim olacak mı görmek istiyorum.


Fatma Erdek Gece İle Şafak Kitap Konusu


Gece İle Şafak Fatma Erdek


Kitap adını iki ana karakterden almaktadır. Gece ve Şafak adında iki gencin etrafında dönen bir takım konular ile başlar. Fatma Erdek hakkında bir araştırma yapmadım. Ödünç aldığım bir kitaptı, bu sayede okudum zaten. O yüzden yazar hakkında pekte bir şey bilmiyorum. Uzun bir süre bekledi. Bir türlü başlama fırsatını bulamadım. Hatta bir ara okumadan geri vermeyi bile düşündüm. Sonra dışarı çıkacağım bir zaman diliminde okudum. Bu arada en sevdiğim şeylerden biri yolculuk sırasında kitap okumaktır. Çünkü otobüs içinde nereye bakacağımı bilmediğimden ve pekte sosyal medyayı ev dışında kullanmadığımdan telefonla da ilgilenmiyorum. Kulaklıktan müzik dinleme eylemlerim ise lise sıralarında kaldı. Neyse sadede geleyim. Otobüste kitap okumadığım zamanlar o yol benim için bitmeyen bir işkenceye dönüşüyor. İşte bu sebeple bu kitaba başladım. Sonra eve geldiğimde kitabı okuyarak bitirdim. Kısaca hızlı bir okuyucuysanız ve roman tarzındaki eserlere çerez gözü ile bakıyorsanız kısa sürede okuyabileceğiniz bir kitap. Olaylar arka arkaya akarken, bir sonraki olayın devamını da merak ettiğiniz için kitap bitiveriyor.


Gece İle Şafak Fatma Erdek


Kitaba girdiğiniz ilk anda sizi karşılayan kişi Gece. Ses sanatçılığı yapan pekte hoş olmayan ortamlarda yaşamak zorunda kalan bir kadından bahsediliyor. Aslında kitap ilerledikçe işin başka yüzleri meydana çıkmaya başlıyor. Daha sonrasında Şafak karakterine merhaba diyoruz hemen.

Bu ikili birbirlerine hiç güvenmiyorlar. Aynı yolun yolcusu olan iki zat çekişmeli bir ilişkinin içerisine giriyorlar. Gecenin aslında bir görevi ve hedefi var. Bu hedef doğrultusunda ise olaylarımız vuku buluyor. Fakat bu sırada Gece hiç beklemediği biri ile karşılaşıyor. Çocukluğundan kalan bir isim ve hikayenin peşine düşüyor. Çocukluğunu bu acı hatıralar ile büyüten Gece’nin karşına bir fırsat çıkmıştır. Ona yaşatılan her şeyin bedelini ödetme zamanıdır. Bu mücadeleye girişeceği kişi ise Tuncay adında bir adam. Tuncay karakteri sinir bozucu biraz ama sonunda en azından adamlık yapıyor. Bu yönden belki biraz takdir edilebilir.


Gece İle Şafak Fatma Erdek


Kitabın kötü kısmına gelmem gerekirse belli bir yerden sonra kim kimdir? Gecenin amacı nedir, Tuncay’ın ve Şafak’ın tüm bunlarla ne alakası var gibi soruların cevaplarını hemen buluyorsunuz. Kitap sizi şaşırtmıyor ben okurken bir takım çıkarımlarda bulundum. Sonucunda ise tahminlerim doğru çıktı. Şok eden bir kitap değildi. Klasik bir son ve tahmin edilebilecek olay örgülerine sahip bir kitap. İnsan bazen biraz şok olmak istiyor. Böyle delicesine şaşırayım istiyorum bazen ama romanlarda bu durum pekte söz konusu olmuyor.

Beni bu anlamda şaşırtan roman çok az oldu. Kurgu eserlerin en önemli yanının artık bu olduğunu düşünmeye başladım. Olayın akışını takip ederken ” Nasıl olur ya” diyebileceğim bir kitabın daha iyi olduğu düşüncesindeyim artık. Bunların dışında karakterler güzel resmedilmiş ve olayın içine bir şekilde çekiliyorsunuz. Roman olayı bana artık çerez geldiğinden belki böyle hissediyorumdur.
İşte böylece bir kitap da gelip geçmiş oldu hayatımdan.

Sevi ve saygılarımla başka bir kitap yorumunda yeniden görüşebilmek dileğiyle.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?