Kangrenist.com

Ali Çimen Tarihi Değiştiren Diktatörler

Yazar: Kangrenist Tarih: 08/02/2017 Kategori: EDEBİYAT / Kitap Tavsiyeleri
Ali Çimen Tarihi Değiştiren Diktatörler
Paylaş:

Tarih kitaplarına ilgim var. Tarihi Değiştiren Diktatörler kitabını da bu yüzden okudum. Çünkü geçmiş demek bugündür. Bir takım olay dizilerinin sonucunda bugünün köprüsü kurulur. Bu durumda geçmişe dair bir şeyler bilmek, şuan yaşanan bir çok şeyi, irdelemek için önemli bir yere sahiptir. Zaman, dünya tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Her olay bir sonrakinin zeminini hazırlamış. Belki bazıları için çokta önemli değildir. Tarihi kişilikleri merak etmemek mümkün değil. Bugünün kaderi üzerinde oynayan önemli şahsiyetlerin varlığı yadsınamaz bir gerçek. Tarih yazıldığı için mi yaşandı, yaşandığı için mi bu şekilde yazıldı. Kadere iman ettik şükür… Ama seçimlerinde önemli bir yeri var. Şuan bitirdiğim bu kitapta dünyadaki tüm olaylarda etkisi olan insanlara yer verilmiş. Küçük isimlerde var fakat yaşattıkları acılarda büyük. Siyasi tarihi ele aldığınızda diktatörlerin ilginç yanlarını görebilirsiniz.


Ali Çimen -Tarihi Değiştiren Diktatörler Kitap Önerisi Yorumu


Kitabın başlangıç kısmında bir sloganımız var. Bu kitabın başında bu sloganın olması manidar. 😏

zalimler icin yasasin cehennem

Kitabımızın girişinde yer alan bu cümle gayette oturaklı olmuş. Bu dünya üzerinde iyi ve kötü olmak bir seçimdir. Belki bazıları için hayat ölüp gittikten sonra başka bir yaşama transfer olmak olabilir. Bazıları için sadece toprak olup silinip gitmek olabilir. Benim açımdan bu kadar basit değil. Kim ne kabul ederse etsin ben kabul etmek istemiyorum. Çünkü hiç kimsenin yaptığı yanına kalmayacaktır. Dökülen her masum kanın, yakılan her ağıt sonucunda cezalarda olacaktır. Tüm kalbime inanıyorum ki ilahi adalet var. Ölüm kolay değil ve herkesin hesabının kesileceği gün gelecektir. 😊


Diktatör kimdir?


Kendi hırsları uğruna kitleri öldüren katleden ve toplumun kafasına demir yumruk gibi çöreklenen kişidir. Bu kişilerin yaşattığı acılar kitapta işlenmiş. Bazılarının hiç bilmediğim yönlerini gördüm. Fakat ne yaşamış olurlarsa olsunlar bu onları haklı çıkarmaz.

Her kitapta oldu gibi bir giriş kısmı var. Yazar kitabı neden yazdığını ne şekilde karar verdiğini açıklamış. Kitapta karşınıza çıkan ilk isimse Stalin. Çok can yakan ve bir sürü kayba neden olan bu adamın etkisi öldükten sonra bile devam ediyor. İzlediği politikalar sahip olduğu güç ve otorite ile egosu tavan yapanlardan. Hatta Adolf’un ona asla saldırmayacağını falan düşünüyor. “Ummadık taş baş yarar.” güzel alıyor nasibini bu işte. 😉

stalin

Daha sonra hepimizin bildiği Adolf geliyor. Hitler’in nedense hepsinden daha sapkın ve acımasız olduğunu düşünüyorum. Bu adamlarında aileleri eşleri ve yaşadıkları bir hayat var. Lider olmak zor olabilir fakat yine de bu kadar kolayca insanları harcamayı beynim bir türlü algılamıyor. Bu arada kendisi en başlarda resim yapmayı seven biriymiş. Kariyerini bunun üzerinde geliştirmek istiyor. Gel gör ki okul kendisini kabul etmiyor. Tüm yaşama amacını kaybetmiş bu adam askeriye giriyor. Hayatı bu şekilde değişiyor. Belkide ona resim yapmak için bir şans verselerdi bugün bu adam tarih sahnesinde çıkmayacaktı. Neyse olup gitmiş şeylerle kafa yormak gereksiz. Bundan sonra olan olmuş işte. Bir cani daha tarif sayfalarında yerini alıvermiş.

aolf

Kalabalığa ve topluma kendini ait hissetmeyen bir insanın daha sonradan delicesine insanları peşinden sürüklemesi ve etkilemesi gerçekten ilginç. Gerçi saatlerce ayna karşısında çalışmalar yapıp karşılığını almış.

Beni diğer şaşırtan liderken biri de Mao’ydu. Daha çok işin magazin boyutuna takıldım aslında ben. Sevdiği kadınlardan biri ona karşıt bir düşünce sergilemediği için idam edilmiş. Kadın bile bile ölüme gidiyor. Diktatör dedi mi insan robot bekliyor. Kalbi falan yoktur, kimseyi sevmemiştir diye düşünebiliyor. Mao’ da sevmiş. Anlamadığım kısım madem sevdin birinin değerli olmasının ne anlama geldiğini biliyorsun. Onca insanı nasıl evsiz, ailesiz bırakabildin.

mao

Bir nokta daha var. Adam kendini sorgulayarak gönül veren insanları istemiyor. Hiç düşünmeden gözü kapalı peşinden gelecek insanları kitle olarak daha çok benimsemiş. Haklı da.. Bir insanı ilahlaştıran şahıslar onun asla yanlış yapmayacağını düşünür. O çok inandıkları insan hayata veda ettiğinde ve her şey ortaya çıktığında yaşanan hayal kırıklığı kesin çok ağır geliyordur.

mao diktatör

Yukarıda bahsettiğim durum buydu. “Adam haklı dağılın beyler” demek istiyorum şuan. Bu arada niye beyler hanımlarda olsun. İşte Mao da yolunu bulmuş böylece. Sorgusuz sualsiz peşinden gelen insandan ne zarar gelebilir ki. 😣

Bazen küçücük bir dalga dünyanın altını üstüne getirebilir. Ufak sanıp attığımız taş bilmediğimiz bir felaketin yolu olabilir. İşte her şey böyle… Ufak ve küçücük sandığımız kin ve nefret gibi duygular dünyaya yayıldığında felaket bir sonuç getirecek kadar korkunç olabiliyor.

Sırp savaş

Bu örnekte görüldüğü gibi… Bu dünya çok fazla çirkinlik görmüş olmalı. Dünyadaki en tehlikeli canlı ne deseler… Hiç düşünmeden insan derim. Çünkü nefsi peşinde koşan ve ne yapacağı belli olmayan insan gerçekten de çok çetin bir sınavdan geçiyor. Her şeyin güllük gülistanlık olmayacağı da bir gerçek. Çünkü hayatın bir dengesi var. İyi ve kötü, doğru ve yanlış, sevgi ve nefret bu dünyanın varoluş esasını yeterince açıklıyor. Biz iyi olmayan özen gösterelim ya da en azından iyi olmaya çalışalım.

Sadece tarihe kanlı olarak geçen isimler bunlar değil. Küçük çaplı kendi halkına eziyet edenler de var. Çocuk yaştakilerin eline silah verip onları ölüme göndereni mi dersiniz, kendi lüks içinde yaşarken tarlalarda masum insanları ölüme bırakanları mı? Kısaca okudukça insanın içi acıyor.

kongoelikesileninsan

Şu kare de benim canımı çok sıktı. Bu acının mimarı ise “II. Leopold”
Kauçuk ölümdür diye kitapta bir çeviri cümle vardı. Kauçuk o zamanlar için çok değerli olduğu için bu insanlara toplatılıyor. Haliyle duruma karşı olanlarda oluyor. Bu kralında askerleri var. Askerler isyan edenlere karşı boş mermi harcamadığını göstermek için ellerini kesiyorlar. Kanıt olarak yanlarında götürüyorlar. Sepetlerin içinde bir sürü kesik el ve o dönemde Kongo’da eli kesik olmayan bir insana rastlamak neredeyse imkansızmış… İsyancı dedim yukarıda aslında bu zalimlere karşı boyun eğmek istemeyen kahramanlar diyelim. Bu adamında cehennemde odunu bol olsun. Acı gerçekten çok fazla acı ve yürek burkucu şey var.


Kitapta yer alan tüm isimleri listeleyecek olursak:


 • Stalin
  Adolf Hitler
  Benito Musolini
  Başkan Mao
  Pol Pot
  Antonio Oliveria Salazar
  Francisco Franco
  Bokassa
  İdi Amin Dada
  General Pinoşe
  II. Leopold
  Mobutu Sese Seko
  Şah Muhammet Rıza Pehlevi
  Nikolay Çavuşesku
  Saddam Hüseyin
  Kim İl Sung
  Kim Jong İl

Başkaları da var. Kitapta yer alan isimler bunlar. İşte dünyadan böyle tuhaf insanlar gelip geçmiş. Bir sürü insanın canı yakıp hayatlarını mahvetmişler. Yanlarına kalmayacaktır. 😪

Başka bir kitap yorumunda görüşmek üzere sevgi ve saygılarımla. 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?