Kangrenist.com

Şeker Portakalı Jose Mauro De Vasconcelos

Yazar: Kangrenist Tarih: 14/03/2017 Kategori: Kitap Tavsiyeleri
Şeker Portakalı Jose Mauro De Vasconcelos
Paylaş:

Ben neden Şeker Portakalı’nı okumaya bu kadar geç kaldım. Kendime şuan o kadar çok kızıyorum ki… Bunca zaman böyle bir eseri nasıl kaçırdım diye hayıflanıyorum. Daha önce de aldım fakat bir türlü başlayamadım. Nedense okumak bir türlü içimden gelmedi. Ben kitapları kütüphane ve arkadaş ortamından temin eden biriyim. Kitap aldığım zamanda zaten evde tutmuyorum, kütüphaneye veriyorum. Neyse kitabı bir kuzenimde gördüm ve okumak istedim. Başlamam ve bitirmem neredeyse bir oldu.


Şeker Portakalı Jose Mauro De Vasconcelos Kitap Tavsiyesi:


Kitapta ana kahramanımızın ismi Zeze. Küçük bir çocuk olan ve yaşını kişilere göre değiştiren karakterimiz bazen 5 bazense 6 yaşında oluyor. Akıllı bir çocuk ve hayal dünyasının gerçeklerini yansıtıyor. Zeze hayalleri maceralarının peşinde aslında kendince sadece yaramazlık yapıyor. O ise bunun daha çok bir şeytan yüzünden meydana geldiğini söylüyor. Zeze’nin babası işsiz ve ailesini geçindiremediği içinde yüreği buruk bir adam. Aynı zamanda 3 tane ablaya sahip ve birde kardeşi var. Çok fazla şımarık olduğu içinde sürekli dayak yiyen ve cezalandırılan bir çocuk. Küçük bir bedene sığdırılan büyük acıların tesiri altında kalıyorsunuz.


Şeker Portakalı Alıntı
Her şey o kadar güzel kurgulanmış ki belki bu bir kurgu bile değil yazarın kendi hayatının bir parçası da olabilir araştırmadım. Eğer bir kurgu ise acısı kalbinizi sızlatacak kadar gerçek. Aynı zamanda yaşlı ve emekli bir dayıya sahip Zeze dayısına bir çok konuyu danışıyor.


Şeker Portakalı Alıntı

Daha sonrasında taşınmak zorunda kalıyorlar yeni eve gitmek istemiyor. Buranın bahçesinde bir Şeker Portakalı fidanı buluyor. Fidanı kendine arkadaş edindiği için onunla sıkıntı ve dertlerini paylaşıyor. Ona Minguinho adını veriyor. Bazen çok samimi hissettiği zamanlarda ise Xururuca diyor. Arka bahçe onun için sadece bir arka bahçe değil kendi hayal dünyasında süslediği maceralarla dolu. Kardeşi ile bu küçük maceralar çıkıyor.


Şeker Portakalı Alıntı
Yaşından erken okuma yazma öğrendiği içinse okula gidiyor. Zeze’nin dünyaya bakış açısı yaşına göre fazlaca büyük. Kitleyen ve acıtan bir şeyler var. Önceden sulu göz biriydim artık kolay kolay da ağlayamıyorum. Şeker portakalını okudukça gözümden sebepsizce yaşlar gelmeye başladı. Kalbimde o küçük kalbin acısını hissettim. Zeze’nin bakış açısı benim dünyamdan da parçalar taşıyordu. Belki bu yüzden içimi bu kadar acıttı.


Şeker Portakalı Alıntı
En önemli ise Zeze sevdiği birini buluyor, bu dönem onun için çok güzel geçiyor. Fakat hayat acımasızdır her zaman. En sevdiklerin ile imtihan olursun. Zeze yolunda sisler var. Kaybettikleri ve yaşadığı acıların tüm sertliği kalbinizi paramparça edebilir.


Şeker Portakalı Alıntı


Eğer hala Şeker Portakalı kitabını okumadıysanız, biran önce temin edin ve bu güzel kitaptan istifade edin. Aynı zamanda kitabın devamı olan iki eser daha var. Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlar ile Zeze’nin büyümesine ve düşüncelerine eşlik etmeye devam edebilirsiniz. Henüz okumadım ama en kısa zamanda okumak için sabırsızlanıyorum.


Şeker Portakalı Alıntı


Bu arada bahsetmeyi unuttum çok sevdiği bir arkadaş buluyor. Yüreğini gün ışığı ile dolduracak insanlara denk gelmek önemli.


Şeker Portakalı Alıntı


Kitapta en hoşlandığım yerlerden biriydi bu. Olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için bakış açısının ne kadar önemli olduğu tartışmasız bir gerçek.


Şeker Portakalı Alıntı


Keşke öyle olsaydı Zeze,yeryüzünde herkesin sahiplendiği bir yer ve eşya var. Yeryüzünde her şeye sahip olmak isteyen çok aç gözlü insanlar var. Bir gün tüm aç gözlü insanların yer yüzündeki güzel insanları yemelerinden o kadar çok korkuyorum ki. Çünkü kötülüğün çoğaldı bu dünyada güzel şeyler her geçen gün azalıyor.


Şeker Portakalı Alıntı


Terk edememek en korkunç durum. Her şeyi bırakıp seni üzen kıran ne varsa geride bırakıp gitmek istiyorsun. Keşke Zeze, mümkün olsaydı gidebilmek. O zaman hiç arkama bakmadan kimseyi tanımadığım bir yere giderdim. Böylece kötü sesler ve olaylar beynimin içinde tekrar etmezdi belki.


Şeker Portakalı Alıntı


Hey Zeze, acaba her şeye rağmen doğmuş olduğun için mutlu olduğun bir zaman oldu mu?

Kitaptan beğendiğim ve sevdiğim cümleleri sizinle paylaştım. Hepimizin yüreğinde Zeze’ye ait bir parça var diye düşünüyorum nedense belkide yoktur ama gerçek olan acının geçmediği ve insanı kovaladığı gerçeğidir. Yüreğinizi yaralayan ne varsa iyileştirmeye bakın. “Yaşayabilmek için.” Başka türlüsü sadece üzer.


Sevgi ve selam ile.

Yorumlar (2 Yorum)

  • Hidayet Türkan

    Bu kitap en bayıldığım kitaplardan. Çocukken tanımadığıma aşırı pişman olmuştum. üniversitede okudum ve vuruldum diyebilirim. Devam kitaplarını okudunuz mu, inceleme düşünüyor musunuz? Bunun ilkokulda okutmanın yasak olduğunu biliyor musunuz? Tavsiye kitaplardan olamıyor olumsuz örnek olacağı konusunda hemfikir olmuşlar, şok oldum. Sonra devam kitapları okuyunca azcık hak verdim. Olumsuz örnek olacak şeyler var. Blogunuz hayırlı olsun bu arada.

    • RenkliKanatlar

      İlkokulda yasak olduğunu bilmiyordum. Devam kitaplarını kısmetse bu hafta içinde okuyup incelemek istiyorum. 1 kitaptan etkilendiğim için devamında çocuğun sonu ne olacak, nasıl bir yol izleyecek insan merak ediyor. Tavsiye kitap alıyorum fakat genelde kütüphaneden temin ettiğim için bazen bulamıyorum fakat bulursam okurum. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kangrenist
İmer
Ne yazarsam yazayım görmek istediğiniz kişiyimdir."Acını Seçmekte Özgürsün" rahatlığı ile yaşıyorum. Bence de acımı seçmekte özgürüm..