Kangrenist.com

Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları

Yazar: Kangrenist Tarih: 29/07/2020 Kategori: EDEBİYAT / Kitap Tavsiyeleri
Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları
Paylaş:


Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim kitabıyla ilgili şunları düşünebilirsiniz. Her insanın hayatında keşkeler vardır. Tabularını yıkamadığı için yalnızlık kemirir içini. İnsan yaşadığı her pişmanlık için bir keşke sunar. Hiç gitmediği yerler için üzülür. Tanımayı seçmediği insanlar aklında kalır. Acaba olsaydı? “nasıl olurdu” sorusu aklına takılır. Yapamadığı her eylem içerisine takılmış bir yalnızlıktır. Varlığına anlam katamadığı her somut durum içinde yaradır. Bu yüzden keşkelerin kölesi oluruz. Doğan Cüceloğlu Psikoloji alanında isim yapmıştır. Yazdığı kitaplarla kültürel olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları Kitap Konusu

İletişim insanın varlığını sürdürebilmesinin temel unsudur. Farkında olmadan farklı çeşitlerde iletişim kurarız. Sadece selamlaşma ve tanışmayla başlamaz iletişim. Doğan bey için iletişimin tanımı şudur: ” İki insan birbirini fark ettiğinde iletişim başlar. Sözlü olarak muhatap olmayı iletişim sanıyoruz. Oysaki mimik, beden, jest hareketlerimizin dışarı vurumuyla iletişim kuruyoruz. Doğan Bey kitabını babasına ithaf etmiştir.

İletişim Donanımları olan kitabı, konuştuğu seminerlerden toplanıp kitap haline getirilmiştir. Çok fazla keşke barındırır. Bize verilen tek bir ömrümüz vardır. Şunu yapsaydım, bunu yapmasaydım deriz. Ona bir fırsat verseydim deriz. Kitabın konusu keşkelerin önüne geçmektir. Hayata tutunabilmek için varlığımızı açıklamaya ihtiyaç duyarız. Paylaşarak yaşamayı öğrenmemiz lazımdır. Kitapta aile içi olan ilişkileriniz, sosyal hayatınız, iş hayatınız ve başka sorunlara çözüm bulabilirsiniz.

Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları Kitap Yorumu

Benim okurken çok keyif aldığım her cümlesini çizmek istediğim bir kitaptı. Kitaba eklenen samimiyetle sohbet havası vardı. Babasının on birinci çocuğuymuş Doğan Bey. Her çocuğu için bir defter tutmuş. Doğum, hastalık belli başlı durumlar için yazıyla kayda geçirmiş. Ve evlilik hayatına katılan çocuğa defteri sunarmış. Onlarında kendi çocukları için defter tutmasını istermiş.

Doğan Beyde ise durum biraz farklı olmuş. 11 Doğan Cüceloğlu ismi verilmiş deftere. Defterin sadece 10 sayfası tutulmuş. En küçük olmanın talihsizliğini yaşamış. Aylar sonra ise deftere bir not düşülmüş.

Yürür, gezer, gendi gendine oynar. Kimseye yük olmaz. Uğurlu evlat” yazılmış.

Ben sadece kısa bir kısmını yazdım.

Babasının zarif bir adam olduğunu dile getirmiş. Babasına kızgın olduğu içinde kitap sunmamış. Sekizinci kitabında mahcup olarak kitap babasına sunulmuş. Baba olunca, anne olunca anlarsın derler. Sanırım Doğan Bey de o zaman anladı.

Bu kısımları okuyunca kitap daha farklı gelmişti bana. Çünkü Onunda keşkeleri vardı. Bunu hissederek okumak lazım.

Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları Kitap Sözleri

Dogan Cüceloglu Kitap Min

Her insan değerlendirilmesi gereken özel bir yapıya sahiptir. Devlet otoritesi ve bireylerin toplum içinde doğru şekilde eğitilmesi gerekir. Psikolojik olarak kişilerin kendi farkına varmaları gerekir. Bu sayede toplum gelişir ve iyileşir.

Davranışın anlamı, kişinin algılamasında gizlidir.

İnsanoğlu algı dünyasında yaşar ve muhteşem bir potansiyeldir. Bizler konuşsak da konuşmasak da sürekli bir iletişim halindeyiz. Sessiz bir ortam bile bize bir çok mesajlar verir. İletişimin iki düzeyi vardır: Başkalarına gösterilen Dış Dünya (Sosyal Yüz); yalnız bireyin bildiği İç Dünya (Can)

Unutmayın ki çocuğunuz ilerde yaşama şimdiki gözlerle bakmayacak.

“Keşke’siz bir yaşam için kim olduğunu ve ne istediğini bilmek yetmez, varoluşunu yaşamayı ve paylaşmayı da bilmek gerekir…”

Unutmayın ki çocuğunuz ilerde yaşama şimdiki gözlerle bakmayacak…

Keşkeleriniz olmaması için samimiyetle harmanlanmış bu kitabı okumanız umuduyla.

Doğan Cüceloğlu Keşkesiz Bir Yaşam İçin İletişim Donanımları İçindeki Başlıklar

Bilincim Donanınca Ne Olacak
İnsan, Muhteşem Bir Potansiyeldir
İnsanoğlu Algı Dünyasında Yaşar
Sürekli İletişim İçindeyiz
Ortamın Verdiği Mesajlar
İletişim, Çok Kanallı Bir Süreçtir
İletişimin İki Düzeyi: İç Dünya ve Dış Dünya
İç ve Dış Dünya Farkı Stres Oluşturur
Can, Hem Ait Hem Bağımsız Olmak İster
Varoluşun Beş Boyutu
Can, Kaale Alınmak, Umursanmak İster
Can, Kabul Edilmek İster
Can, Değerli, Vazgeçilmez Olmak İster
Can, Yeterli Olmak İster
Can, Sevilmek ve Özlenmek İster
Karşımızdakini Dinleyerek Var Ederiz
Varoluş Matrisi İçinde Büyürüz
İletişim Matrisi
İki Yaşam Felsefesi: Korku Kültürü ve Değerler Kültürü
Sevgi Yaşamdır
Aile İçi İlişkilerdeki Bilinç
Hangi Değerlerin Temel Alındığı Önemlidir
Kısa Bir Gözden Geçirme: Nelerle Donandık?
Kavramlar Sözlüğü


Başka bir kitap kitap yorumuna bakmak isterseniz:

44.Robin Sharma Ferrarisini Satan Bilge

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?